4186PA51G01800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4186PA51G01800
Manufacturer
Laird - Performance Materials
Description
GASKET FAB/FOAM 5.1X457.2MM RECT
Stock
383
In Stock :
383
Manufacturer :
Laird - Performance Materials
Product Category :
RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets
Shelf Life :
12 Months
Attachment Method :
Adhesive
Min Operating Temperature :
-40°C
Shape :
Rectangle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
158°C
Factory Lead Time :
3 Weeks
Type :
Fabric Over Foam
Series :
51g
Width :
0.201 5.10mm
Length :
18.000 457.20mm
Height :
0.079 2.00mm
Storage/Refrigeration Temperature :
73°F 23°C
Thickness :
2.032mm
Published :
2013
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
4186PA51G01800
Laird - Performance Materials 4186PA51G01800
Fabric Over Foam 0.201 5.10mm 18.000 457.20mm 0.079 2.00mm 51G 2.032mm Rectangle
4186PA51G01800 Overview
4186PA51G01800 Features
Fabric Over Foam
51G series
4186PA51G01800 Applications
There are a lot of Laird Technologies EMI
4186PA51G01800 RFI and EMI Contacts applications.
  • LoT applications
  • Power Amplifier
  • Low Noise Amplifier
  • Power management
  • Internet of Things
  • Secure Payment
  • Home and Security
  • Health and Fitness
  • Industrial Logger
  • LED Lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EMI GASKET BLUE
    CONN SHIELDING FOR DB15
    FILTER BLOCK 9 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 15 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 25 POS D-SUB
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    SPRING FINGER 1.2H
  • Harwin
    RFI SHIELD CLIP MINI TIN SMD
  • Harwin
    SMT RFI CLIP 1900/TR (T&R)
    RFI SHIELD CLIP MICRO TIN SMD
    PRE-LOADED SPRING FINGER 2.15MM