409CNQ150
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
409CNQ150
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
PRM4
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V PRM4
Stock
121
In Stock :
121
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
PRM4 (Isolated)
Diode Type :
Schottky
Published :
2013
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Factory Lead Time :
16 Weeks
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.03V @ 200A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
6mA @ 150V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
PRM4
Packaging :
Bulk
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Datasheets
409CNQ150
SMC Diode Solutions 409CNQ150
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C PRM4 Chassis Mount
409CNQ150 Overview
409CNQ150 Features
409CNQ150 Applications
There are a lot of SMC Diode Solutions
409CNQ150 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23