4084PA51H03937
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4084PA51H03937
Manufacturer
Laird - Performance Materials
Description
GK,NICU,PTAFG,PU,V0,SQ .500X.500
Manufacturer :
Laird - Performance Materials
Product Category :
RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets
Attachment Method :
Adhesive
Height :
0.500" (12.70mm)
Width :
0.500" (12.70mm)
Shelf Life :
12 Months
Storage/Refrigeration Temperature :
73°F (23°C)
Product Status :
Active
Packaging :
Bulk
Type :
Fabric Over Foam
Subcategory :
EMI/RFI
Length :
39.370" (1.00m)
Series :
51H
Material :
Polyurethane Foam, Nickel-Copper Taffeta (NI/CU)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package :
Bulk
Plating :
Shelf Life Start :
Date of Manufacture
Plating - Thickness :
RoHS :
Details
Brand :
Product Category :
EMI Gaskets, Sheets, Absorbers and Shielding
Product Type :
EMI Gaskets, Sheets and Absorbers
Shape :
Square
Datasheets
4084PA51H03937
Fabric Over Foam 0.500" (12.70mm) 39.370" (1.00m) 0.500" (12.70mm) 51H Polyurethane Foam, Nickel-Copper Taffeta (NI/CU) Square -40°C ~ 70°C -
4084PA51H03937 Overview
4084PA51H03937 Features
Fabric Over Foam
Bulk is used
51H series
4084PA51H03937 Applications
There are a lot of Laird Technologies EMI
4084PA51H03937 RFI and EMI Contacts applications.
  • Secure Payment
  • Home and Security
  • Health and Fitness
  • Industrial Logger
  • LED Lighting
  • Utility Energy
  • Smart Energy
  • Thermostats
  • Smart Meters
  • Digital Remote
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EMI GASKET BLUE
    CONN SHIELDING FOR DB15
    FILTER BLOCK 9 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 15 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 25 POS D-SUB
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    SPRING FINGER 1.2H
  • Harwin
    RFI SHIELD CLIP MINI TIN SMD
  • Harwin
    SMT RFI CLIP 1900/TR (T&R)
    RFI SHIELD CLIP MICRO TIN SMD
    PRE-LOADED SPRING FINGER 2.15MM