4056PAX1R03937
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
4056PAX1R03937
Manufacturer
Laird - Performance Materials
Description
GK,NICU,PTAFG,PU,V0,REC .060X.20
Manufacturer :
Laird - Performance Materials
Product Category :
RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets
Series :
EcoTemp? 85 X1R
Length :
39.370" (1.00m)
Shape :
Rectangle
Product Status :
Active
Plating - Thickness :
Type :
Fabric Over Foam
Attachment Method :
Adhesive
Shelf Life :
12 Months
Storage/Refrigeration Temperature :
73°F (23°C)
Height :
0.630" (16.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package :
Bulk
Product Type :
EMI Gaskets, Sheets and Absorbers
Plating :
Shelf Life Start :
Material :
Polyurethane Foam, Nickel-Copper Taffeta (NI/CU)
Width :
0.200" (5.08mm)
Datasheets
4056PAX1R03937
Fabric Over Foam 0.200" (5.08mm) 39.370" (1.00m) 0.630" (16.00mm) EcoTemp? 85 X1R Polyurethane Foam, Nickel-Copper Taffeta (NI/CU) Rectangle -40°C ~ 85°C -
4056PAX1R03937 Overview
4056PAX1R03937 Features
Fabric Over Foam
EcoTemp? 85 X1R series
4056PAX1R03937 Applications
There are a lot of Laird Technologies EMI
4056PAX1R03937 RFI and EMI Contacts applications.
  • Low Noise Amplifier
  • Power management
  • Internet of Things
  • Secure Payment
  • Home and Security
  • Health and Fitness
  • Industrial Logger
  • LED Lighting
  • Utility Energy
  • Smart Energy
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EMI GASKET BLUE
    CONN SHIELDING FOR DB15
    FILTER BLOCK 9 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 15 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 25 POS D-SUB
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    SPRING FINGER 1.2H
  • Harwin
    RFI SHIELD CLIP MINI TIN SMD
  • Harwin
    SMT RFI CLIP 1900/TR (T&R)
    RFI SHIELD CLIP MICRO TIN SMD
    PRE-LOADED SPRING FINGER 2.15MM