401CMQ045
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
401CMQ045
Manufacturer
Vishay
Package / Case
PRM4
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 45V 200A TO244AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
PRM4 (Isolated)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
45V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mounting Type :
Chassis Mount
Diode Type :
Schottky
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
PRM4
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20mA @ 45V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
570mV @ 200A
Datasheets
401CMQ045
Vishay 401CMQ045
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C PRM4 Chassis Mount
401CMQ045 Overview
401CMQ045 Features
401CMQ045 Applications
There are a lot of SMC Diode Solutions
401CMQ045 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23