400PX2R2MEFC8X11.5
Mfr.Part #
400PX2R2MEFC8X11.5
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated DC :
400V
Height :
11.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
31mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Capacitance :
2.2μF
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Series :
PX
Ripple Current :
31mA
Factory Lead Time :
17 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
3.5052mm
Diameter :
8mm
Life (Hours) :
1000 hours
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Rubycon 400PX2R2MEFC8X11.5
PX 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 31mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can