400LSG2700MEFC64X119
Mfr.Part #
400LSG2700MEFC64X119
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW
Capacitance :
2700μF
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Series :
LSG
Ripple Current :
8A
Mount :
Chassis Mount
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
400V
Ripple Current @ High Frequency :
11.2A @ 10kHz
Height Seated (Max) :
4.803 122.00mm
Diameter :
64mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Published :
Height :
119mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Lead Spacing :
1.110 28.20mm
Size / Dimension :
2.520Dia 64.00mm
Polarization :
Polar
Max Operating Temperature :
105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
8A @ 120Hz
Voltage - Rated :
400V
Lead Pitch :
28.194mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rubycon 400LSG2700MEFC64X119
LSG 2700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 8A 2.520Dia 64.00mm -25°C~105°C Polar 28.194mm Radial, Can - Screw Terminals