400LLE6.8MEFC10X16
Mfr.Part #
400LLE6.8MEFC10X16
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Lead Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Polar
Leakage Current :
100μA
Factory Lead Time :
20 Weeks
Diameter :
10mm
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
161mA @ 100kHz
Ripple Current :
85mA
Ripple Current (AC) :
85mA
Ripple Current @ Low Frequency :
85mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
20000 hours
Packaging :
Bulk
Series :
LLE
Height :
16mm
Capacitance :
6.8μF
Voltage :
400V
Lead Diameter :
600 µm
Voltage - Rated DC :
400V
Package / Case :
Radial, Can
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lifetime @ Temp :
20000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 400LLE6.8MEFC10X16 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~105°C, Voltage:400V, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, 400LLE6.8MEFC10X16 pinout, 400LLE6.8MEFC10X16 datasheet PDF, 400LLE6.8MEFC10X16 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors Rubycon 400LLE6.8MEFC10X16 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rubycon 400LLE6.8MEFC10X16
LLE 6.8μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 85mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can