400LLE1.5MEFC8X9
Mfr.Part #
400LLE1.5MEFC8X9
Description
CAP ALUM 1.5UF 20% 400V RADIAL
Ripple Current :
30mA
Height :
9mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Polar
Diameter :
8mm
Capacitance :
1.5μF
Through Hole
Voltage - Rated DC :
400V
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Life (Hours) :
12000 hours
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
60mA @ 100kHz
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current @ Low Frequency :
30mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
400LLE1.5MEFC8X9
Rubycon 400LLE1.5MEFC8X9
LLE 1.5μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 30mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can