40-CBSA-5.5X5.75X0.4
Mfr.Part #
40-CBSA-5.5X5.75X0.4
Description
RF SHIELD 5.5" X 5.75" SMD
Height - Overall :
0.400 10.16mm
Length - Overall :
5.750 146.05mm
Width - Overall :
5.500 139.70mm
Shield, 2-Piece 0.400 10.16mm 5.500 139.70mm Surface Mount 5.750 146.05mm Non-Vented 40-CBS Bulk
40-CBSA-5.5X5.75X0.4 Overview
40-CBSA-5.5X5.75X0.4 Features
A solid enclosure of Bulk
40-CBSA-5.5X5.75X0.4 Applications
There are a lot of Leader Tech Inc.
40-CBSA-5.5X5.75X0.4 RF Shields applications.
  • Cellphones
  • Laptops
  • Bluetooth mice
Catalog related products
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC