40-CBSA-5.25X5.25X0.4
Mfr.Part #
40-CBSA-5.25X5.25X0.4
Manufacturer
Leader Tech Inc.
Description
RF SHIELD 5.25" X 5.25" SMD
Manufacturer :
Leader Tech Inc.
Product Category :
RF Shields
Height - Overall :
0.400 10.16mm
Mounting Type :
Surface Mount
Length - Overall :
5.250 133.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
3 Weeks
Width - Overall :
5.250 133.35mm
Series :
40-CBS
Ventilation :
Non-Vented
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Shield, 2-Piece
Shield, 2-Piece 0.400 10.16mm 5.250 133.35mm Surface Mount 5.250 133.35mm Non-Vented 40-CBS Bulk
40-CBSA-5.25X5.25X0.4 Overview
40-CBSA-5.25X5.25X0.4 Features
As a type of Shield, 2-Piece
Surface Mount value
40-CBS
A solid enclosure of Bulk
40-CBSA-5.25X5.25X0.4 Applications
There are a lot of Leader Tech Inc.
40-CBSA-5.25X5.25X0.4 RF Shields applications.
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
  • Rectifiers
  • Inverters
  • Satellites
  • Transmission
  • Cellphones
  • Laptops
Manufacturer related products
Catalog related products
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC