40-CBSA-2.25X2.5X0.4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
40-CBSA-2.25X2.5X0.4
Manufacturer
Leader Tech Inc.
Description
RF SHIELD 2.25" X 2.5" SMD
Manufacturer :
Leader Tech Inc.
Product Category :
RF Shields
Type :
Shield, 2-Piece
Mounting Type :
Surface Mount
Width - Overall :
2.250 57.15mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Height - Overall :
0.400 10.16mm
Ventilation :
Non-Vented
Length - Overall :
2.500 63.50mm
Series :
40-CBS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shield, 2-Piece 0.400 10.16mm 2.250 57.15mm Surface Mount 2.500 63.50mm Non-Vented 40-CBS Bulk
40-CBSA-2.25X2.5X0.4 Overview
40-CBSA-2.25X2.5X0.4 Features
As a type of Shield, 2-Piece
Surface Mount value
40-CBS
A solid enclosure of Bulk
40-CBSA-2.25X2.5X0.4 Applications
There are a lot of Leader Tech Inc.
40-CBSA-2.25X2.5X0.4 RF Shields applications.
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
  • Rectifiers
  • Inverters
  • Satellites
  • Transmission
  • Cellphones
  • Laptops
  • Bluetooth mice
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC