40-6820-90T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
40-6820-90T
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS TIN
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
200.0μin 5.08μm
Current Rating :
1.5A
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material - Post :
Phosphor Bronze
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Termination :
Solder
Contact Finish - Mating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Horizontal
Contact Material - Mating :
Phosphor Bronze
JESD-609 Code :
e3
Published :
Packaging :
Bulk
Feature :
Closed Frame
Lead Length :
3.683mm
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Mount :
Horizontal, Through Hole
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Number of Contacts :
40
Termination Post Length :
0.145 3.68mm
Series :
Vertisockets™ 800
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Positions or Pins (Grid) :
40 (2 x 20)
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Number of Pins :
40
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
40-6820-90T
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-6820-90T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Horizontal, Number of Pins:40, 40-6820-90T pinout, 40-6820-90T datasheet PDF, 40-6820-90T amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-6820-90T ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH