40-6518-11H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
40-6518-11H
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Number of Positions :
40
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
Number of Positions or Pins (Grid) :
40 (2 x 20)
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Contact Material - Post :
Brass
Published :
Body Depth :
0.165 inch
Current Rating :
3A
Factory Lead Time :
4 Weeks
Body Length or Diameter :
4 inch
PCB Contact Row Spacing :
0.6 mm
Contact Finish - Mating :
Gold
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
Feature :
Open Frame
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Lead Pitch :
2.54mm
ECCN Code :
EAR99
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Contacts :
40
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Contact Style :
RND PIN-SKT
Number of Rows :
2
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Finish Thickness - Post :
10.0μin 0.25μm
Pbfree Code :
yes
Body Breadth :
0.7 inch
Series :
518
Lead Length :
3.175mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
40-6518-11H
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-6518-11H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, 40-6518-11H pinout, 40-6518-11H datasheet PDF, 40-6518-11H amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-6518-11H ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH