40-1518-10H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
40-1518-10H
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Number of Rows :
2
Contact Material - Post :
Brass
Series :
518
Factory Lead Time :
5 Weeks
PCB Contact Row Spacing :
0.1 mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
DIP, 0.2 (5.08mm) Row Spacing
Operating Temperature (Max) :
105°C
Lead Length :
3.175mm
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Mount :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Body Depth :
0.165 inch
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Open Frame
Pbfree Code :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Style :
RND PIN-SKT
Termination :
Solder
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Contacts :
40
Current Rating :
3A
Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions or Pins (Grid) :
40 (2 x 20)
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Pins :
40
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Lead Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
40-1518-10H
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-1518-10H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:DIP, 0.2 (5.08mm) Row Spacing, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:40, 40-1518-10H pinout, 40-1518-10H datasheet PDF, 40-1518-10H amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 40-1518-10H ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH