40-0518-10E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
40-0518-10E
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN SOCKET SIP 40POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Terminal Pitch :
2.54mm
Feature :
Open Frame
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Lead Length :
3.175mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
5 Weeks
Series :
518
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
ECCN Code :
EAR99
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Published :
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Body Length or Diameter :
4 inch
Body Breadth :
0.1 inch
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions or Pins (Grid) :
40 (1 x 40)
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Mating :
Gold
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Body Depth :
0.173 inch
Mount :
Through Hole
Number of Contacts :
40
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Contact Style :
RND PIN-SKT
Operating Temperature (Max) :
105°C
Current Rating :
3A
Type :
SIP
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Material - Post :
Brass
Contact Finish - Post :
Tin
Datasheets
40-0518-10E
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH