3SMC36CA BK PBFREE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3SMC36CA BK PBFREE
Manufacturer
Central Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
51.6A
Packaging :
Bulk
Polarity :
Bidirectional
Bidirectional Channels :
1
Surface Mount :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Power Line Protection :
No
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
36V
Mounting Type :
Surface Mount
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Zener
Breakdown Voltage :
43V
Voltage - Breakdown (Min) :
40V