3SMC150A TR13 PBFREE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3SMC150A TR13 PBFREE
Manufacturer
Central Semiconductor
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMC
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Surface Mount :
yes
Breakdown Voltage :
179.75V
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
150V
Power Line Protection :
No
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Polarity :
Unidirectional
Applications :
GENERAL PURPOSE
Clamping Voltage-Max :
243V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
243V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
12.4A
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
167V