3RQ30522SM50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3RQ30522SM50
Manufacturer
Siemens
Description
OUT CPLR W/SS OUT, 24VDC, 2A AT
Manufacturer :
Siemens
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Input Current :
2A
Release Time :
9 ms
Contact Material :
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C
Min. temperature :
-25°C
Switching voltage (max.) :
264V AC
Product Status :
Active
Must Operate Voltage :
Mounting Type :
DIN Rail
Operate Time :
10 ms
Coil Voltage :
24VDC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Base Product Number :
3RQ3052
Width :
6.2
Number of contacts as change-over contact :
Connection :
Spring-loaded connector
Length :
93mm
Height :
93mm
Rated control supply voltage at AC 60 Hz :
Maximum Operating Temperature :
+60°C
Series :
SIRIUS 3RQ3
Degree of protection (IP) :
IP20
Seal Rating :
Number of contacts as normally open contact :
Number of contacts as normally closed contact :
Features :
Lighted Indicator
Max. temperature :
+60°C
Content :
5pc(s)
Contact Rating (Current) :
2 A
Dimensions :
6.2 x 93 x 72.5mm
Type :
3RQ3052-2SM50
Fall time :
9ms
Switching Voltage :
264VAC - Max
Coil Type :
Non Latching
Termination Style :
Spring Terminal
Voltage type for actuating :
DC
Dim :
(W x H x D) 6.2 x 93 x 72.5 mm
Coil Insulation :
Operating Temperature Range :
-25 → +60°C
Package :
Box
Rated control supply voltage at AC 50 Hz :
RoHS-compliant :
yes
Depth :
72.5mm