3RQ30501SM50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3RQ30501SM50
Manufacturer
Siemens
Description
OUT CPLR W/SS OUT, 24VDC, .5A AT
Manufacturer :
Siemens
Product Category :
Signal Relays, Up to 2 Amps
Series :
SIRIUS 3RQ3
Rated control supply voltage at DC :
Contact Rating (Current) :
500 mA
Voltage type for actuating :
DC
Seal Rating :
Must Release Voltage :
Coil Type :
Non Latching
Depth :
72.5
Operating Temperature Range :
-25 → +60°C
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Release Time :
2 ms
Termination Style :
Screw Terminal
Package :
Box
Contact Material :
With detachable clamps :
No
Height :
93
Switching Voltage :
60VDC - Max
Input Current :
0.5A
Type of electric connection :
Screw connection
Mounting Type :
DIN Rail
Features :
Lighted Indicator
Number of contacts as change-over contact :
Operating Temperature :
-25°C ~ 60°C
Rated control supply voltage at AC 60 Hz :
Length :
93mm
Degree of protection (IP) :
IP20
Number of contacts as normally closed contact :
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Dimensions :
6.2 x 93 x 72.5mm
Operate Time :
0.3 ms
Must Operate Voltage :
Product Status :
Active
Number of contacts as normally open contact :
Base Product Number :
3RQ3050
Maximum Operating Temperature :
+60°C
Coil Insulation :
Rated control supply voltage at AC 50 Hz :
Width :
6.2
Coil Voltage :
24VDC