3RP25251BB30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3RP25251BB30
Manufacturer
Siemens
Description
RELAY TIME DELAY 100HR 3A 250V
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
Siemens
Product Category :
Time Delay Relays
Mode of Operation :
On Delay
Package :
Bulk
Number of Contacts :
2
Rated control supply voltage at AC 60 Hz :
Min. temperature :
-25°C
Base Product Number :
3RP2525
Height :
100mm
Rated control supply voltage at AC 50 Hz :
Dim :
(W x H x D) 22.5 x 100 x 90 mm
Rated control supply voltage at DC :
Switch Configuration :
DP4T
Type :
3RP2525-1BB30
Electrical lifespan :
100000
Maximum Operating Temperature :
+60°C
Max. temperature :
+60°C
Content :
1pc(s)
Voltage type for actuating :
AC/DC
Timing Adjustment Method :
Screwdriver Slot
Minimum Operating Temperature :
-25°C
Mounting Type :
DIN Rail
Reach Compliance Code :
Unknown
Supply Voltage :
24V AC/DC
Circuit :
DPDT (2 Form C)
Relay Type :
Mechanical Relay
Contact Material :
Silver Tin Oxide
Depth :
90mm
Delay Time :
0.05 Sec ~ 100 Hrs
Durability :
Series :
3RP25
Contact Configuration :
DPDT
Function :
On-Delay
RoHS-compliant :
yes
Timing Initiate Method :
Power Supply :
External
Terminal Type :
Screw
Contact Rating @ Voltage :
3A @ 250VAC
Voltage - Supply :
24VAC/DC
Width :
22.5
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw Terminal
Length :
22.5mm