3PCR-10-008
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3PCR-10-008
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
CONN BARRIER STRIP 10CIRC 0.25"
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Barrier Blocks
Wire Gauge :
16-30 AWG
Number of Circuits :
10
Operating Temperature :
120°C
Color :
Black
Series :
#3, Buchanan
Factory Lead Time :
21 Weeks
Barrier Type :
3 Wall (Tri)
Bottom Termination :
PC Pin
Mounting Type :
Chassis, Panel; Through Hole
Top Termination :
Screws with Captive Plate
Material - Insulation :
Thermoplastic
Number of Ways :
10
Terminal Block Type :
Barrier Block
Feature :
Flange
Additional Feature :
POLYPROPYLENE, 94V-0
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Screw Material :
Steel
Terminal Screw Finish :
Zinc
Published :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage - Rated :
300V
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Number of Decks :
1
Current Rating (Amps) :
10A
Safety Approval :
UL; CSA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch :
0.250 6.35mm
Number of Rows :
1
Datasheets
3PCR-10-008
Bulk 1 Rows Chassis, Panel; Through Hole Barrier Block PC Pin #3, Buchanan 0.250 6.35mm 3 Wall (Tri) 10 Circuits Thermoplastic
3PCR-10-008 Overview
The device's mounting type is Chassis, Panel; Through Hole.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the #3, Buchanan Series of products.In addition, there are other features such as POLYPROPYLENE, 94V-0, to mention only a few.Its Flange feature renders it more powerful in many ways.The part consists of 10 circuits.The device runs in 120°C Operating Temperature.
3PCR-10-008 Features
#3, Buchanan series
3PCR-10-008 Applications
There are a lot of TE Connectivity AMP Connectors
3PCR-10-008 Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.374"
  • Altech Corporation
    CONN TERM STRIP 2 POLES 8MM
  • On-Shore Technology, Inc.
    CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.325"
    CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.375"
    CONN TERM STRIP 8CIRC 0.315"