3KASMC43HE3_A/I
Mfr.Part #
3KASMC43HE3_A/I
Description
TVS DIODE 43VWM 76.7VC DO214AB
Peak Pulse Current :
39.1A
Max Surge Current :
200A
Peak Pulse Power :
3kW
Width :
6.22mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
No
Weight :
211.005501mg
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
MATTE TIN
Applications :
Automotive
Length :
7.11mm
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
6W
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Position :
Dual
Breakdown Voltage :
58.4V
Mounting Type :
Surface Mount
Working Voltage :
43V
Published :
Height :
2.62mm
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Clamping Voltage :
76.7V
Configuration :
Single
Reverse Standoff Voltage :
43V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW