3KASMC36HE3_A/H
Mfr.Part #
3KASMC36HE3_A/H
Description
TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO214AB
DO-214AB, SMC
Number of Pins :
2
Height :
2.62mm
Base Part Number :
3KASMC36
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Zener
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Published :
Working Voltage :
36V
Reverse Standoff Voltage :
36V
Configuration :
Single
Max Power Dissipation :
6W
Length :
7.11mm
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Terminal Finish :
MATTE TIN
Peak Pulse Current :
46.7A
Mounting Type :
Surface Mount
Weight :
211.005501mg
Unidirectional
Width :
6.22mm
Unidirectional Channels :
1
Number of Terminations :
2
Breakdown Voltage :
48.9V
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
C BEND
ECCN Code :
EAR99
Max Surge Current :
200A
Peak Pulse Power :
3kW
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Clamping Voltage :
64.3V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW