3KASMC33AHE3_A/H
Mfr.Part #
3KASMC33AHE3_A/H
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Product Category :
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
3KASMC33
Pin Count :
2
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
33V
Unidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Breakdown Voltage :
38.65V
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Power Line Protection :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Terminal Position :
Dual
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Clamping Voltage-Max :
53.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
33V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
53.3V
Terminal Form :
C BEND
Number of Elements :
1
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Type :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
56.3A
Polarity :
Unidirectional
Pbfree Code :
yes
Published :
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
6W