3KASMC26AHE3/57T
Mfr.Part #
3KASMC26AHE3/57T
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Peak Pulse Power :
3kW
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
26V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
71.3A
Direction :
Base Part Number :
3KASMC
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Power Line Protection :
No
Composition :
Zener
Number of Unidirectional Channels :
1
Max Operating Temperature :
185°C
Clamping Voltage :
42.1V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Operating Supply Voltage :
26V
Max Surge Current :
200A
2
Test Current :
1mA
Element Configuration :
Single
Type :
Zener
Radiation Hardening :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
1μA
Breakdown Voltage :
28.9V
Reverse Standoff Voltage :
26V
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
28.9V
Peak Pulse Current :
71.3A
Unidirectional
Reverse Breakdown Voltage :
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.1V