3KASMC24HE3/57T
Mfr.Part #
3KASMC24HE3/57T
Description
TVS DIODE 24VWM 43VC DO214AB
Product Category :
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Composition :
Clamping Voltage :
43V
Published :
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Operating Supply Voltage :
24V
Direction :
Reverse Standoff Voltage :
24V
Max Operating Temperature :
185°C
Test Current :
1mA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
43V
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Number of Channels :
1
Max Surge Current :
200A
Breakdown Voltage :
26.7V
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Power :
3kW
Automotive
Radiation Hardening :
1
Termination :
SMD/SMT
Base Part Number :
3KASMC
Peak Pulse Current :
69.8A
Min Operating Temperature :
-65°C
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
69.8A