3KASMC24AHM3_A/H
Mfr.Part #
3KASMC24AHM3_A/H
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Peak Pulse Current :
77.1A
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Base Part Number :
3KASMC24
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Clamping Voltage :
38.9V
Diode Element Material :
SILICON
1
Terminal Position :
Dual
Reverse Standoff Voltage :
24V
Breakdown Voltage :
26.7V
DO-214AB, SMC
Configuration :
Single
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Power Dissipation-Max :
6W
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Power Line Protection :
No
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Peak Pulse Power :
3kW
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
C BEND
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
38.9V