3KASMC18AHM3_A/H
Mfr.Part #
3KASMC18AHM3_A/H
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Clamping Voltage :
29.2V
Number of Pins :
2
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
29.2V
Reverse Standoff Voltage :
18V
Breakdown Voltage :
20V
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Power Line Protection :
No
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
1
Configuration :
Single
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Polarity :
Unidirectional
Power Dissipation-Max :
6W
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Current :
103A
Diode Element Material :
SILICON
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Base Part Number :
3KASMC18
Peak Pulse Power :
3kW