3KASMC16AHE3_A/H
Mfr.Part #
3KASMC16AHE3_A/H
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Product Category :
Weight :
211.005501mg
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
6W
Working Voltage :
16V
Height :
2.62mm
Type :
Zener
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
Published :
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Pin Count :
2
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
Automotive, AEC-Q101, PAR®
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
3KASMC16
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Peak Pulse Power :
3kW
Clamping Voltage :
26V
Peak Pulse Current :
115A
Length :
7.11mm
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Reverse Standoff Voltage :
16V
Termination :
SMD/SMT
Breakdown Voltage :
19.7V
Number of Elements :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Pins :
Max Surge Current :
200A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Width :
6.22mm