3KASMC15HE3_A/I
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3KASMC15HE3_A/I
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 15VWM 26.9VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Number of Terminations :
2
Unidirectional Channels :
1
Terminal Form :
C BEND
Terminal Finish :
MATTE TIN
Termination :
SMD/SMT
Breakdown Voltage :
20.4V
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
6.22mm
Mount :
Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Weight :
211.005501mg
Power Line Protection :
No
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Number of Elements :
1
Peak Pulse Power :
3kW
Peak Pulse Current :
112A
Working Voltage :
15V
Polarity :
Unidirectional
Max Surge Current :
200A
Type :
Zener
Configuration :
Single
Clamping Voltage :
26.9V
Reverse Standoff Voltage :
15V
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Terminal Position :
Dual
Length :
7.11mm
Applications :
Automotive
Base Part Number :
3KASMC15
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Element Material :
SILICON
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Height :
2.62mm
Max Power Dissipation :
6W
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW