3KASMC15HE3_A/H
Mfr.Part #
3KASMC15HE3_A/H
Description
TVS DIODE 15VWM 26.9VC DO214AB
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
6W
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Terminal Position :
Dual
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
Peak Pulse Power :
3kW
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Width :
6.22mm
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
3KASMC15
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Current :
112A
Breakdown Voltage :
20.4V
Working Voltage :
15V
Mount :
Surface Mount
Height :
2.62mm
Reverse Standoff Voltage :
15V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
Clamping Voltage :
26.9V
Configuration :
Single
Terminal Form :
C BEND
Termination :
SMD/SMT
No
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Length :
7.11mm
JESD-609 Code :
e3
Automotive
Weight :
211.005501mg
Terminal Finish :
MATTE TIN
Max Surge Current :
200A