3KASMC14AHM3_A/H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3KASMC14AHM3_A/H
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Terminal Position :
Dual
Type :
Zener
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-65°C~185°C TJ
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Base Part Number :
3KASMC14
Breakdown Voltage :
15.6V
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
DO-214AB, SMC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
C BEND
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Reverse Standoff Voltage :
14V
Clamping Voltage :
23.2V
Published :
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Dissipation-Max :
6W
Number of Pins :
2
Peak Pulse Current :
129A
Polarity :
Unidirectional
Mount :
Surface Mount
Power Line Protection :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Number of Elements :
1
Configuration :
Single
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
3kW
Applications :
Automotive
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
23.2V