3EZ56D/TR8
Mfr.Part #
3EZ56D/TR8
Description
DIODE ZENER 56V 3W DO204AL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Zener Voltage :
5.6V
Impedance :
2.5Ohm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±20%
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power - Max :
3W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 2V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance-Max :
2.5Ohms
Element Configuration :
Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6V
Datasheets
3EZ56D/TR8
Microsemi 3EZ56D/TR8
2.5Ohms ±20% 5.6V 5μA @ 2V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ5.6D/TR8 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 5μA @ 2V.A maximum reverse leakage current is reached at 500nA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.6V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
3EZ5.6D/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 2V
5μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)