3EZ5.6DE3/TR12
Mfr.Part #
3EZ5.6DE3/TR12
Description
DIODE ZENER 5.6V 3W DO204AL
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
2
Base Part Number :
3EZ5.6
Zener Voltage :
5.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
3W
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Diode Type :
ZENER DIODE
Impedance :
2.5Ohm
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Mount :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 2V
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Element Configuration :
Single
Impedance-Max :
2.5Ohm
Datasheets
3EZ5.6DE3/TR12
Microsemi 3EZ5.6DE3/TR12
ZENER DIODE 2.5Ohm ±20% 5.6V 5μA @ 2V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ5.6DE3/TR12 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 5μA @ 2V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
3EZ5.6DE3/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 2V
5μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)