3EZ5.6D2/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3EZ5.6D2/TR8
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 5.6V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power - Max :
3W
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 2V
Tolerance :
±2%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
5.6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Base Part Number :
3EZ5.6
Impedance-Max :
2.5Ohms
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheets
3EZ5.6D2/TR8
Microsemi 3EZ5.6D2/TR8
2.5Ohms ±2% 5μA @ 2V -65°C~150°C DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ5.6D2/TR8 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 5μA @ 2V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.6V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
3EZ5.6D2/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 2V
5μA @ 2V is the maximum voltage (Tol)