3EZ47D10/TR12
Mfr.Part #
3EZ47D10/TR12
Description
DIODE ZENER 47V 3W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Diode Type :
ZENER DIODE
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
47V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance :
4Ohm
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Max Power Dissipation :
3W
Zener Voltage :
4.7V
Number of Pins :
2
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
38Ohm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 35.6V
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
3EZ47D10/TR12
Microsemi 3EZ47D10/TR12
ZENER DIODE 38Ohm ±10% 4.7V 500nA @ 35.6V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ47D10/TR12 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 500nA @ 35.6V.Reverse leakage currents can reach 500nA.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
3EZ47D10/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 35.6V
500nA @ 35.6V is the maximum voltage (Tol)