3EZ4.7D10E3/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3EZ4.7D10E3/TR8
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 4.7V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
No
Base Part Number :
3EZ4.7
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance :
4Ohm
Max Power Dissipation :
3W
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Power - Max :
3W
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Zener Voltage :
4.7V
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Lifecycle Status :
OBSOLETE (Last Updated: 4 weeks ago)
Impedance-Max :
4Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.7V
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20μA @ 1V
Datasheets
3EZ4.7D10E3/TR8
Microsemi 3EZ4.7D10E3/TR8
4Ohms ±10% 4.7V 20μA @ 1V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ4.7D10E3/TR8 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 20μA @ 1V.Reverse leakage current reaches 500nA at its maximum.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 4.7V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
3EZ4.7D10E3/TR8 Features
reverse leakage current of 20μA @ 1V
20μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)