3EZ4.7D10/TR8
Mfr.Part #
3EZ4.7D10/TR8
Description
DIODE ZENER 4.7V 3W DO204AL
Impedance-Max :
4Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
3W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance :
4Ohm
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
4.7V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20μA @ 1V
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±10%
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Zener Voltage :
4.7V
Power - Max :
3W
Datasheets
3EZ4.7D10/TR8
Microsemi 3EZ4.7D10/TR8
4Ohms ±10% 4.7V 20μA @ 1V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ4.7D10/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 20μA @ 1V.Reverse leakage currents can reach 500nA.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
3EZ4.7D10/TR8 Features
reverse leakage current of 20μA @ 1V
20μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)