3EZ39DE3/TR8
Mfr.Part #
3EZ39DE3/TR8
Description
DIODE ZENER 39V 3W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9V
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Power - Max :
3W
Impedance :
4.5Ohm
Zener Voltage :
3.9V
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
DO-204AL, DO-41, Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
80μA @ 1V
Base Part Number :
3EZ3.9
Max Power Dissipation :
3W
Element Configuration :
Single
Impedance-Max :
4.5Ohms
Datasheets
3EZ39DE3/TR8
Microsemi 3EZ39DE3/TR8
4.5Ohms ±20% 3.9V 80μA @ 1V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ3.9DE3/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 80μA @ 1V.A maximum reverse leakage current of 500nA is observed.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.9VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
3EZ3.9DE3/TR8 Features
reverse leakage current of 80μA @ 1V
80μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)