3EZ39D5E3/TR12
Mfr.Part #
3EZ39D5E3/TR12
Description
DIODE ZENER 39V 3W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Radiation Hardening :
No
Mount :
DO-204AL, DO-41, Axial
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
4.5Ohm
Diode Type :
ZENER DIODE
Tolerance :
±5%
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
39V
Base Part Number :
3EZ39
Zener Voltage :
3.9V
Lifecycle Status :
LIMITED TIME BUY (Last Updated: 1 month ago)
Impedance-Max :
28Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 29.7V