3EZ39D10E3/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3EZ39D10E3/TR8
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 39V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Zener Voltage :
3.9V
Power - Max :
3W
Max Operating Temperature :
150°C
Element Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Lifecycle Status :
OBSOLETE (Last Updated: 3 weeks ago)
Number of Pins :
2
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Contact Plating :
Tin
Current - Reverse Leakage @ Vr :
80μA @ 1V
Impedance :
4.5Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±10%
Max Power Dissipation :
3W
Base Part Number :
3EZ3.9
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Impedance-Max :
4.5Ohms
Datasheets
3EZ39D10E3/TR8
Microsemi 3EZ39D10E3/TR8
4.5Ohms ±10% 3.9V 80μA @ 1V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ3.9D10E3/TR8 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 80μA @ 1V is required.A reverse leakage current that reaches 500nA is the maximum.Zener (Nom) voltage is reduced to 3.9V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
3EZ3.9D10E3/TR8 Features
reverse leakage current of 80μA @ 1V
80μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)