3EZ36D5E3/TR8
Mfr.Part #
3EZ36D5E3/TR8
Description
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Terminal Form :
Wire
Working Test Current :
21mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Configuration :
Single
Case Connection :
Isolated
ECCN Code :
EAR99
Pin Count :
2
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Reach Compliance Code :
Compliant
Surface Mount :
No
Number of Elements :
1
Tolerance :
±5%
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.6V
Voltage Tol-Max :
5%
Diode Type :
ZENER DIODE
Power - Max :
3W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
Reference Voltage :
36V
Polarity :
Unidirectional
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Reverse Current-Max :
0.5μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Qualification Status :
Not Qualified
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power Dissipation-Max :
1.25W
Knee Impedance-Max :
1000Ohm
Datasheets
3EZ36D5E3/TR8
Microsemi 3EZ36D5E3/TR8
ZENER DIODE ±5% -65°C~150°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ3.6D5E3/TR8 Overview
A voltage of 5% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 3.6V.This device can only be operated when the working test voltage is set to 21mA.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
3EZ3.6D5E3/TR8 Features
the working test voltage to 21mA
minimal dynamic impedance is 21mA