3EZ36D5/TR8
Mfr.Part #
3EZ36D5/TR8
Description
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Voltage Tol-Max :
5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Elements :
1
Power Dissipation-Max :
1.25W
Configuration :
Single
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Polarity :
Unidirectional
Pbfree Code :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Terminal Form :
Wire
Base Part Number :
3EZ3.6
Diode Element Material :
SILICON
Case Connection :
Isolated
Power - Max :
3W
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
No
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.6V
Pin Count :
2
Reference Voltage :
36V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Tolerance :
±5%
Diode Type :
ZENER DIODE
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Test Current :
21mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
3EZ36D5/TR8
Microsemi 3EZ36D5/TR8
ZENER DIODE ±5% -65°C~150°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ3.6D5/TR8 Overview
Voltage (Tol) is limited to 5%.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.To operate this device, set the working test voltage to 21mA.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
3EZ3.6D5/TR8 Features
the working test voltage to 21mA
minimal dynamic impedance is 21mA