3EZ36D2E3/TR8
Mfr.Part #
3EZ36D2E3/TR8
Description
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±2%
Power - Max :
3W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.6V
Base Part Number :
3EZ3.6
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Datasheets
3EZ36D2E3/TR8
Microsemi 3EZ36D2E3/TR8
±2% -65°C~150°C DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ3.6D2E3/TR8 Overview
Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.