3EZ36D10E3/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3EZ36D10E3/TR8
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Tolerance :
±10%
Zener Voltage :
3.6V
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
3W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Element Configuration :
Single
Power - Max :
3W
Base Part Number :
3EZ3.6
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance :
22Ohm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
3EZ36D10E3/TR8
Microsemi 3EZ36D10E3/TR8
±10% 3.6V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ3.6D10E3/TR8 Overview
During reverse leakage, the maximum current reaches 500nA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.6V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).