3EZ33DE3/TR8
Mfr.Part #
3EZ33DE3/TR8
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 33V 3W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Impedance-Max :
20Ohms
Base Part Number :
3EZ33
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
No
Power - Max :
3W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 25.1V
Max Power Dissipation :
3W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Published :
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Mounting Type :
Through Hole
Zener Voltage :
33V
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance :
20Ohm
Mount :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
33V
Datasheets
3EZ33DE3/TR8
Microsemi 3EZ33DE3/TR8
20Ohms ±20% 33V 500nA @ 25.1V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ33DE3/TR8 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 500nA @ 25.1V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 33V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
3EZ33DE3/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 25.1V
500nA @ 25.1V is the maximum voltage (Tol)