3EZ30D5/TR8
Mfr.Part #
3EZ30D5/TR8
Description
DIODE ZENER 30V 3W DO204AL
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Working Test Current :
25mA
Element Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Impedance-Max :
16Ohm
Voltage Tol-Max :
5%
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Reference Voltage :
30V
Zener Voltage :
30V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Form :
Wire
JESD-609 Code :
e0
Impedance :
16Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 22.5V
Case Connection :
Isolated
Max Power Dissipation :
3W
No
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
Diode Type :
ZENER DIODE
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Base Part Number :
3EZ30
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Pin Count :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
3EZ30D5/TR8
Microsemi 3EZ30D5/TR8
ZENER DIODE 16Ohm ±5% 30V 500nA @ 22.5V -65°C~150°C 3W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ30D5/TR8 Overview
A reverse leakage current of 500nA @ 22.5V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 5%.500nA is the maximum reverse leakage current.To operate this device, set the working test voltage to 25mA.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
3EZ30D5/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 22.5V
500nA @ 22.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the working test voltage to 25mA
minimal dynamic impedance is 25mA