3EZ3.9D2/TR8
Mfr.Part #
3EZ3.9D2/TR8
Description
DIODE ZENER 3.9V 3W DO204AL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
3.9V
Power - Max :
3W
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
80μA @ 1V
Tolerance :
±2%
Impedance-Max :
4.5Ohms
Lifecycle Status :
Obsolete (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
3EZ3.9D2/TR8
Microsemi 3EZ3.9D2/TR8
4.5Ohms ±2% 80μA @ 1V -65°C~150°C DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ3.9D2/TR8 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 80μA @ 1V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.9V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
3EZ3.9D2/TR8 Features
reverse leakage current of 80μA @ 1V
80μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)