3EZ190D2/TR8
Mfr.Part #
3EZ190D2/TR8
Description
DIODE ZENER 190V 3W DO204AL
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power - Max :
3W
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Impedance-Max :
800Ohms
Published :
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
190V
Max Power Dissipation :
3W
Impedance :
800Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 144.8V
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Base Part Number :
3EZ190
Max Operating Temperature :
150°C
Zener Voltage :
190V
Datasheets
3EZ190D2/TR8
Microsemi 3EZ190D2/TR8
800Ohms ±2% 190V 500nA @ 144.8V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
3EZ190D2/TR8 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 500nA @ 144.8V.During reverse leakage, the maximum current reaches 500nA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 190V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
3EZ190D2/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 144.8V
500nA @ 144.8V is the maximum voltage (Tol)